State Central Committee Officers

The State Central Committee (SCC) of the Alaska Republican Party is the governing body of the party. It is made up of party leadership, district chairs, and SCC bonus votes. When the convention is not in session, the SCC has control of party affairs and creates policy.

Interested in serving on the SCC? Contact your district chairman listed below:

 

Legislative District 1 - Fairbanks

Christopher Stepovich

cjstepo at alaska.com

907-456-4646

 

Legislative District 2 - North Pole

Tim Byrnes

 

Legislative District 3 - Fairbanks

Bonny Holm

bjholm24 at gmail 

Legislative District 4 - Fairbanks

Frederic Stein

 

Legislative District 5 - North Pole

David Eichler

northpoledentist at gci.net

Legislative District 6 - Nenana

Paul Verhagen

pkverhagen at gmail

907-378-5454

 

Legislative District 7 - Wasilla

Glenda Ledford

 ledford77 at gmail

Legislative District 8 - Big Lake

Sophie Vann

 smvann1992 at gmail

Legislative District 9 - Mat-Su-Valdez

Carol Carman

 carcar at mtaonline dot net

Legislative District 10 - Willow

Doyle Holmes

comet62 at gci.com

907 495 6339

 

Legislative District 11 - Palmer

Shannon Connolly

 skconn at mtaonline dot net

Legislative District 12 - Chugiak

Ron Johnson

ronjohnson at gci dot net

907 841 6605

Legislative District 13 - Eagle River

Dan Kendall

 kendall at alaska dot net

Legislative District 14 - Eagle River

Vacant

 

Legislative District 15 - Anchorage

Jonathan Taylor

soapster70 at yahoo.com

907-243-8151

 

Legislative District 16 - Anchorage

Rick Koller

 

Legislative District 17 - Anchorage

David Morgan

dcmalaska at aol

907-563-4812

 

Legislative District 18 - Anchorage

James Crawford

rebrokerjimcrawford at gmail

907-222-4601

Legislative District 19 - Anchorage

Robert Foote-Jones

r.footedones at gmail

Legislative District 20 - Anchorage

Ric Davidge

rdavidge at cyalaska dot com

907 229 5328

Legislative District 21 - Anchorage

 

Legislative District 22 - Anchorage

Hans Rodvik

hans.rodvik at yahoo dot com

Legislative District 23 - Anchorage

Christine Hill

tradcatholicchristine@yahoo.com

907-349-7078 

Legislative District 24 - Anchorage

Bruce Schulte

bruce.schulte at gmail

 

Legislative District 25 - Anchorage

Dave Bronson

 dwbronson at gmail

Legislative District 26 - Anchorage

Rebecca Mahaney

rebeccama@ netscape dot net

907-240-4140

 

Legislative District 27 - Anchorage

Lorne Bretz

lbretzak at gmail

 lbretzak at gmail

Legislative District 28 - Anchorage

Judy Eledge

jnortoneledge at gmail

907-349-8309

 

Legislative District 29 - Sterling

Michael Tauriainen

miket@gci.net

907-262-4489

 

Legislative District 30 - Kenai

Neal DuPerron

duperrons at yahoo

907-262-7393

 

Legislative District 31 - Homer

Jon Faulkner

landsendjdf@gmail.com

907-399-3410

 

Legislative District 32 - Kodiak

Bob Brodie

 brodie at eagle.pitalaska dot net

Legislative District 33 - Skagway

Kathleen Hosford

khosford at aptalaska.net

907-983-3799

 

Legislative District 34 - Juneau

Constance McKenzie

connie-mitch at gci.net

907-790-3321

 

Legislative District 35 - Sitka

Sheila Finkenbinder

 

Legislative District 36 - Ketchikan

Trevor Shaw

alaskadistrict36gop at gmail

 

Legislative District 37 - King Salmon

Dan O'Hara

 dsohara at hughes dot net

Legislative District 38

 

Legislative District 39 - Nome

Cliff Johnson

Legislative District 40

Richard Thorne

rbthorne at hughes dot net

 

 

Volunteer Contribute